نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: چکیده ای دربارۀ دین زرتشت

 1. Top | #1
  چکیده ای دربارۀ دین زرتشت  عنوان کاربر
  کاربر ارشد
  تاریخ عضویت
  Aug 2012
  شماره عضویت
  3
  نوشته ها
  1,936
  پسندیده
  6,021
  مورد پسند : 4,556 بار در 1,803 پست

  ویترین مدال ها

  چکیده ای دربارۀ دین زرتشت

  « بنام پروردگار مهر گستر »

  اّشوزرتشت پیام آور آیین راستی و خرد 1768 سال پیش از میلاد، به روز ششم فروردین در سرزمین ایران زاده شد. کتاب اوستا، زادگاه پیامبر را رّگۀ محلی در کنار رودخانۀ درُجی و در نزدیکی دریاچۀ چیچَست گزارش کرده است. پدرِ اَشوزرتشت پوروشسپ مادرش دُغدوُ و همسر وی هوَوی نام داشته است، فرزندان اَشوزرتشت سه پسر بنام های ایسدواستَر ، اُروَتدنَر و خورشیدچهر و سه دختر بنام های تربیتی ، فرین ، پورچیستا بوده اند.

  اََشوزرتشت، در نوجوانی باورهای خرافی مردم و پرستش خدایان پنداری را نادرست تشخیص داد . آنگاه در 20سالگی، تنهایی را برگزید و به طبیعت روی کرد و پروردگار خود را با دیدۀ دل شناخت. وی در 30 سالگی از سوی خداوند به پیامبری برگزیده شد و برای نخستین بار ، آیین یکتاپرستی را به جهانیان سفارش کرد.

  در اندیشه و پیام اَشوزرتشت، خداوند هستی بخش، اَهورامَزدا نام دارد . اَهورا یعنی ((هستی بخش )) ، مَز یعنی ((بزرگ)) و دا از ((دانش و دانایی )) آمده است. از این دیدگاه خداوند، دانای بزرگ است، انسان را بنده و بردۀ خویش نمی داند بلکه با خردی که به انسان بخشیده ، جایگاه ارزشمند انسانی و دانایی را به او پیشنهاد کرده است. از دیدگاه زرتشت، خداوند، کینه توز ، انتقامجو ، خشمناک و مجازات گر نیست بلکه سراسر نیکی و داد است.

  خدا در کیش زرتشتی:

  دربارۀ خدا در کیش زرتشتی سخنان بسیار گفته شده و میشود . گروهی از راه کژاندیشی و نادانی می گویند : ایرانیان باستان، که منظور زرتشتیان است . آتش پرست بودند و آتش را خدا میدانستند . گروهی می گویند ایرانیان به دو خدا باور داشتند یکی اهورامزدا خدای نیکی و دیگری اهرمن، خدای بدی.

  دربارۀ باور زرتشتیان و فرهنگ زرتشتی دربارۀ خدا ، بهتر است گفته ها و سرودهایی را که در فرهنگ زرتشتی هست بخوانیم . اگر در این گفته ها و سرودها هنگام سخن گفتن از خدا و ستایش و نیایش خدا از آ تش و از خدای بدی و نیکی سخن به میان آمده است گفته های یاد شده را بپذیریم و اگر نیامده است که رای و اندیشه و باور خود را دگرگون سازیم و بپذیریم که زرتشتیان و فرهنگ زرتشتی هرگز آتش را خدا نمی دانند.

  فرهنگ زرتشتی به خدای یکتا که هستی بخش بزرگ داناست باور دارد و جز این چیزی در فرهنگ زرتشتی نیست و زرتشتیان جز این باوری ندارد. اینک چند سرود:

  پس زرتشت گفت: ای اهورامزدای پاک، مرا از نام برترین خودت که بزرگترین ، بهترین ، زیباترین کار سازترین ، پیروز گر ترین ، درمان بخش ترین و برای راندن مردم بد منش کارآترین است آگاه ساز تا با یاری آن بر همه مردمان بدمنش و بدکار و جادوان و پریان چیره شوم و از آنان گزندی بمن نرسد.

  پس اهورامزدا فرمود: ای اشوزرتشت ، نخستین نام من پژوهندنی است ، دومین نام گرد آورنده است ، سوم افزاینده ، چهارم راستی و پاکی بهترین ، پنجم آفریدگار همۀ پاکی ها و نیکی ها ، ششم خرد ، هفتم خردمند ، هشتم دانش ، نهم دانشمند ، دهم پاک کننده ، یازدهم پاک ، دوازدهم هستی بخش ، سیزدهم سودمندتر ، چهاردهم دشمن بدیها ، پانزدهم توانا ، شانزدهم پاداش دهنده ، هفدهم نگهبان ، هجدهم درمان بخش ، نوزدهم دادار ، بیستم مزدا نام من است.

  ای زرتشت مرا بستای ، به روز و به شب تا نیاز زور ، من که اهورامزدا هستم برای نگهداری و شادمانی تو خواهم آمد برای نگهداری و شادمانی تو سروش پاک خواهد آمد. برای نگهداری و شادی تو خواهد آمد آبها و گیاهان و فروهرهای پاک.

  ای زرتشت اگر بخواهی که بر مردمان بدمنش و جادوان و پریان و ستمگران و کوردلان وکردلان و راهزنان دو پا و فریبکاران دو پا و گرگان چهار پا و انبوه دشمنان با درفشهای بر افراشته و درفشهای خونین برافراخته چیره شوی ، پس این نامها را بیاد بسپار و به روز و به شب فراخوان.

  منم پاسبان ، منم دادار و پرو ردگار ، منم دانا ، منم مینو و سودرسان ، تندرستی بخش ترین نام من است . اهورا نام من است مزدا نام من است ، اشو نام من است ، اشوترین نام من است ، فرهمند نام من است ، بینا نام من است ، بیناترین نام من است ، دورنگر نام من است ، دورنگر ترین نام من است . نگهبان نام من است ، باور نام من است ، دادار نام من است ، پاسبان نام من است ، پروردگار نام من است ، آگاه نام من است ، آگاه ترین نام من است ، افزایندۀ خوشبختی نام من است ، مانتره فزاینده خوشبختی نام من است ، فرمانروای توانا نام من است ، تواناترین فرمانروایان نام من است ، فرمانروای نامی نام من است ، نافریبکار نام من است ، نا فریب خور نام من است ، پاسبان ترین نام من است ، دورکننده بداندیشی نام من است ، پیروز نام من است ، سراسر پیروز نام من است ، آفریدگار سراسر جهان نام من است ، فروغ سراسر جهان نام من است پر فروغ نام من است ، فروغمند بخود نام من است . سودرسان نام من است ، سودرسان ترین نام من است ، توانا نام من است ، سودمند ترین نام من است ، شادی بخش ترین نام من است ، راستی نام من است ، برفراز نام من است ، فرمانروا نام من است ، تیز بین نام من است ، چنین است نامهای من.

  ای سپنتمان زرتشت اگر کسی در این جهان مادی نامهای مرا زمزمه کند و یا به آوای بلند بخواند ایستاده یا نشسته ، بهنگام بیدار شدن ، بهنگام بستن کشتی (1)و یا به هنگام باز کردن کُشتی (نیایش) ، بهنگام بیرون شدن از خانه یا بهنگام بیرون شدن از شهر یا کشور و یا هنگام بازگشتن بشهر خود ، باین شخص نه در آن روز و نه در آن شب ، نه دیو خشم و نه دیو بداندیشی نمیتواند گزندی برساند ، نه کمندها و فلاخن ها و نه تیرها و نه کاردها و نه گرزها نه شمشیرها به او کارگر خواهد شد.

  شنودن و خواندن این نامها نگهبانی و پشتیبانی میکند آدمی را از بدکاران ناپی دا و کژروان بیدین و از دشمن تبهکار و از دروغگوی بداندیش به همانگونه که هزار مرد یکنفر را نگهبانی نماید. درود به فرّ کیانی ، درود به ایران ویج ، درود به خوشی و خوشبختی مزدا داده ، درود به رود داییتیاو ، درود به اردویسورناهید ، درود به همه آفرینش راستین ، یتا اهوووئیریو اشم وهو می ستاییم اهون ور را ، راستی ، بهترین و زیباترین امشاسپندان ، دلیری ، توانایی ، پیروزی ، فروزور را و می ستاییم اهورامزدای فروغمند و پر شکوه را.

  براستی این سرودها چیست؟ در چه کتابی آمده است و آن کتاب از آن چه کیش و دینی است؟ آیا جز اینک ه بگوئیم این سرودها ، سرودهای زرتشتی است و در اوستا کتاب دینی زرتشتیان آمده سخن دیگری میتوان بگوئیم . اگر چنین است آیا رواست که باز گفته های غرض آلود دیرینه را درباره آتش پرستی و دوگانه اندیشی زرتشتیان بازگو کنیم یا درست بینی و داد اندیشی بما فرمان میدهد که دست از آموخته های دیرینه بشوئیم و راستای آموزشهای زرتشتی را دریابیم؟
 2. 2 کاربر پست AlirezA عزیز را پسندیده اند .

  sarv (09-18-2012),شهاب فروهر (07-22-2013)

پاسخ با نقل قول پاسخ با نقل قول

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق برای تاریخ فا محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد